PGE i Ørsted podpisały kolejną umowę na produkcję i dostawę dodatkowych konstrukcji stalowych dla fundamentów (tzw. secondary steel) morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Produkcja elementów odbędzie się w Gdańsku.
Platformy do cumowania statków serwisowych oraz klatki anodowe zostaną wyprodukowane przez polską firmę – Grupę Przemysłową Baltic w fabryce w Gdańsku. Klatki anodowe oraz konstrukcje pozwalające na cumowanie łodzi instalowane są w celu ochrony fundamentu przed korozją oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Umowa podpisana z Grupą Przemysłową Baltic to kolejna, a zarazem ostatnia część obszaru secondary steel dla projektu Baltica 2.
– Podpisanie tej umowy to kolejny krok naprzód dla rozwijającego się w szybkim tempie polskiego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Kluczowe komponenty potrzebne do budowy i późniejszego bezpiecznego eksploatowania morskich farm wiatrowych będą wytwarzane w Polsce. Jednym z głównych celów PGE jest maksymalizowanie udziału krajowych firm zarówno w bieżącym jak i kolejnych projektach offshore w Polsce. Korzystanie z polskich zakładów i wiedzy naszych specjalistów to kolejny ważny wkład w rozwój rodzimego przemysłu w ramach ogromnego i strategicznego przedsięwzięcia, jakim jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.
– Dzisiejsze podpisanie umowy z polską firmą na tak ważny obszar jakim jest secondary steel to wyraźny sygnał, że krajowy łańcuch dostaw może konkurować w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ta konkurencyjność jest również istotna dla inwestorów, ponieważ sprzyja tworzeniu innowacyjności, która jest kluczowym elementem rozwoju technologii offshore wind na świecie” – powiedział Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2, Ørsted.
– Udział GP Baltic w realizacji projektu Baltica 2 to nie tylko potwierdzenie naszych kompetencji w zakresie produkcji zaawansowanych konstrukcji stalowych dla sektora offshore, ale również konkretne wsparcie dla rozwoju polskiego łańcucha dostaw. Rozwijamy produkcję konstrukcji stalowych dla fundamentów, tzw. secondary steel, które odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu trwałości i bezpieczeństwa morskich farm wiatrowych. Cieszymy się, że komponenty produkowane w Gdańsku będą pracować na rzecz transformacji energetycznej Polski – powiedział Adam Kowalski, prezes zarządu Grupy Przemysłowej Baltic.
Projekt Baltica 2 wszedł w tym roku w fazę budowy na morzu. Niebawem rozpoczną się prace przygotowujące dno morskie do posadowienia fundamentów i ułożenia podmorskich kabli. Od połowy 2024 roku trwa już budowa lądowej infrastruktury przyłączeniowej w gminie Choczewo. Inwestorzy – PGE i Ørsted – podjęli już ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu. Mają zakontraktowane kluczowe komponenty niezbędne do rozpoczęcia budowy Baltica 2 na morzu, a także podpisane wszystkie umowy dotyczące instalacji – fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Partnerzy posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Dzięki 107 turbinom o łącznej mocy 1,5 GW morska farma wiatrowa Baltica 2 znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki.